Devlet televizyonu İran'ın uzaya roket fırlattığını duyurdu . - Ekonomistci Devlet televizyonu İran'ın uzaya roket fırlattığını duyurdu . - Ekonomistci
Devlet televizyonu İran'ın uzaya roket fırlattığını duyurdu .


Devlet televizyonu İran'ın uzaya roket fırlattığını duyurdu .

İran Perşembe günü, uzaya üç cihaz taşıyan bir uydu taşıyıcı roket fırlattığını duyurdu, ancak herhangi bir nesnenin Dünya'nın yörüngesine girip girmediği belli değil.

Devlet televizyonu raporu ve İran'ın yarı resmi haber ajansları tarafından hazırlanan diğer raporlar, fırlatmanın ne zaman gerçekleştirildiğini veya taşıyıcının beraberinde hangi cihazları getirdiğini söylemedi. Ancak fırlatma, İran'ın parçalanmış nükleer anlaşması konusunda Viyana'da yürütülen zorlu müzakerelerin ortasında gerçekleşti.

Önceki lansmanlar Amerika Birleşik Devletleri'nden tepki çekti. ABD Dışişleri Bakanlığı, Uzay Kuvvetleri ve Pentagon, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

 
 

Savunma Bakanlığı sözcüsü Ahmad Hosseini, roketi Simorgh veya "Phoenix" roketi olarak tanımladı. Üç cihazın 470 kilometreye (290 mil) gönderildiğini söyledi.

Hosseini, "uzay merkezinin performansının ve uydu taşıyıcısının performansının düzgün bir şekilde yapıldığını" söyledi. Lansmanı “ilk” olarak nitelendirdi ve daha fazlasının yolda olduğunu öne sürdü.

 

 

 

Ancak yetkililer, fırlatılan nesnelerin gerçekten yörüngeye ulaşıp ulaşmadığı konusunda sessiz kaldı. İran'ın sivil uzay programı, son yıllarda ölümcül yangınlar ve eski Başkan Donald Trump'ın dikkatini çeken fırlatma rampası roket patlaması da dahil olmak üzere bir dizi aksilik yaşadı.

İran devlet medyası geçtiğimiz günlerde İslam Cumhuriyeti'nin sivil uzay programı için planlanan uydu fırlatmalarının bir listesini sundu. İran'ın paramiliter Devrim Muhafızları, geçen yıl bir uyduyu yörüngeye başarıyla yerleştiren kendi paralel programını yürütüyor.

 

Patlamalar, Washington'da uyduları fırlatmak için kullanılan teknolojinin İran'ın balistik füze gelişimini ilerletip ilerletemeyeceği konusunda endişelere yol açtı. Amerika Birleşik Devletleri, bu tür uydu fırlatmalarının, İran'ı nükleer silah taşıma kapasitesine sahip balistik füzelerle ilgili herhangi bir faaliyetten uzak durmaya çağıran Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararına aykırı olduğunu söylüyor.

Uzun zamandır nükleer silah aramadığını söyleyen İran, uydu fırlatmalarını sürdürüyor ve roket testlerinin askeri bir bileşeni yok.

Nükleer müzakereciler Viyana'da buluşurken bir fırlatma duyurusu, yakın zamanda seçilmiş muhafazakar bir din adamı olan Başkan Ebrahim Raisi'nin altındaki Tahran'ın katı duruşuyla uyumlu.

Nükleer görüşmelerde İran'ın yeni talepleri Batılı ülkeleri çileden çıkardı ve Tahran atomik ilerlemelerle ilerlemeye devam ederken bölgesel gerilimleri artırdı. Diplomatlar, üç yıl önce Amerika'nın o zamanki Başkan Trump döneminde tek taraflı olarak geri çekilmesiyle çöken anlaşmayı yeniden kurmak için zamanın tükenmekte olduğu uyarısını defalarca dile getirdiler.

İran şimdi anlaşma kapsamındaki tüm sınırlamaları terk etti ve uranyum zenginleştirme oranını %4'ün altındaki saflıktan %60'a çıkardı - silah seviyesindeki seviyelerden kısa, teknik bir adım. Uluslararası müfettişler, Tahran'ın ilerlemelerini izlemede zorluklarla karşı karşıya.

Associated Press tarafından görülen uydu görüntüleri, bu ayın başlarında bir fırlatmanın yakın olduğunu gösterdi. Görüntüler, Tahran'ın yaklaşık 240 kilometre (150 mil) güneydoğusunda, İran'ın kırsal Semnan eyaletinin çöl ovalarındaki uzay limanındaki hazırlıkları gösterdi.

Son on yılda İran, yörüngeye birkaç kısa ömürlü uydu gönderdi ve 2013'te uzaya bir maymun gönderdi. Ancak Raisi yönetiminde hükümet uzaya odaklanmasını keskinleştirmiş görünüyor.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda