Dev yatırımının adresi belli oldu: 17 milyar euroya mal olacak! - Ekonomistci Dev yatırımının adresi belli oldu: 17 milyar euroya mal olacak! - Ekonomistci
Dev yatırımının adresi belli oldu: 17 milyar euroya mal olacak!


Dünyanın en büyük çip üreticilerinden Amerika’li Intel, Almanya’da 17 milyar euroluk bir çip fabrikası kuracak.
Dev yatırımının adresi belli oldu: 17 milyar euroya mal olacak!

 

Intel, Avrupa Birliği’ndeki (AB) yarı iletkenlerin AR-GE ve imalatı için 80 milyar euroluk yatırım planının ilk detaylarını deklare etti.

Buna bakılırsa, ABD’li firma, küresel otomobil üretiminde önemli rol oynayan Almanya’da 17 milyar euroluk bir çip fabrikası kuracak.

Intel, ek olarak, İrlanda’daki mevcut çip fabrikasını, Fransa’daki tasavvur ve AR-GE merkezini ve İtalya’daki paketleme tesisini güçlendirmek için toplam 16 milyar euro harcayacak.

2027’de üretime başlanacak
Doğu Almanya’daki Magdeburg kentinde kurulacak çip fabrikasının inşaatına gelecek yılın ilk yarısında başlanması ve üretimin 2027’nin sonunda devreye alınması bekleniyor. Fabrikanın inşaatında 7 bin, yapınak tamamlandığında ise 3 bin kişiye istihdam sağlanacak.

Şirket, Eylül 2021’de, gelecek 10 yıl içinde Avrupa’ya 80 milyar euroya kadar yatırım yapabileceğini duyurmuştu.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda