Çin teknoloji devi Alibaba, teslimat robotlarının geleceğin olduğunu söylüyor. İşte nedenini açıklayan 4 çizelge - Ekonomistci Çin teknoloji devi Alibaba, teslimat robotlarının geleceğin olduğunu söylüyor. İşte nedenini açıklayan 4 çizelge - Ekonomistci
Çin teknoloji devi Alibaba, teslimat robotlarının geleceğin olduğunu söylüyor. İşte nedenini açıklayan 4 çizelge


Çin teknoloji devi Alibaba, teslimat robotlarının geleceğin olduğunu söylüyor. İşte nedenini açıklayan 4 çizelge

Çinli teknoloji devi ve çevrimiçi alışveriş platformu Alibaba, bu yıl Çin genelinde 1.000 otonom teslimat robotu kullanıyor.

Bir blog gönderisinde şirket, robotların, dünyanın en büyük çevrimiçi alışveriş pazarı olan Çin'deki büyük paket teslimatı talebini karşılamanın "hızlı, güvenilir ve nispeten ucuz" bir yolu olduğunu söyledi.

Şirket, "Xiaomanlv" veya "küçük eşek" robotlarının bir seferde yaklaşık 50 paket ve bir günde 500 kutu teslim edebileceğini ve tek bir şarjla 100 kilometre yol kat edebileceğini söyledi.

 
 

Alibaba, robotlarının, teslimat yapan kişilerin trafikte kaybolması veya sıkışması sorununun can sıkıcı olduğunu söylediği son mil nakliyesinin - bir paketin gerçekten kapınıza geldiği kısım olan - "sorunun" üstesinden geleceğini iddia ediyor.

 

 

İnsan teslimat işçilerinde daha fazla araştırma yapan şirket, robotlarının teslimatları "sapmalar veya duman kesintileri olmadan" yapacağını söyledi.

 

Alibaba veya ABD perakende devi Amazon gibi şirketler için, sevk edilen koli hacmini hesaba kattığınızda bu teslimat maliyeti hızlı bir şekilde artar.

Teslimat endüstrisindeki otomasyona ilişkin 2016 tarihli bir McKinsey raporu , "İşgücü maliyeti arttıkça, teknoloji nispeten daha uygun fiyatlı hale geliyor ve otomasyona geçişi hızlandırıyor" diyor.

Basitçe söylemek gerekirse: insanlara kolileri teslim etmeleri için ödeme yapmak pahalıdır ve bu da robotların daha iyi bir bahis gibi görünmesini sağlar.

Artı, Alibaba'nın dediği gibi, sigara içmezler.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda