Çek Ulusal Bankası 1997'den bu yana en büyük faiz artırımıyla ekonomistleri şok etti - Ekonomistci Çek Ulusal Bankası 1997'den bu yana en büyük faiz artırımıyla ekonomistleri şok etti - Ekonomistci
Çek Ulusal Bankası 1997'den bu yana en büyük faiz artırımıyla ekonomistleri şok etti


Merkez Bankası'nın beklentilerinin üzerinde yükselen enflasyon nedeniyle baz faiz yüzde 0,75 artarak yüzde 1,5'e yükseldi.
Çek Ulusal Bankası 1997'den bu yana en büyük faiz artırımıyla ekonomistleri şok etti

Çek Cumhuriyeti pandeminin ekonomik zorluklarından çıkarken, enflasyon ve ücretler yükseldikçe yeni zorluklar ortaya çıkıyor. Ülkenin merkezi mali otoritesi olan Çek Ulusal Bankası , hükümetten eleştiri alan bir hareket olan taban faiz oranını yükselterek artan enflasyonla mücadele etmek için adımlar atıyor.

Çek Ulusal Bankası tarafından belirlenen faiz oranları, krediler için ödenecek tutarı etkiler, ipoteklerin ve diğer önemli harcamaların karşılanabilirliğini ve ayrıca işletmeler tarafından ödenecek faiz oranlarını etkiler .

 

ČNB, taban oranı yaygın olarak tahmin edilen yüzde 0,5 yerine yüzde 0,75 artırarak ekonomistleri şaşırttı. Bu, 1997'den bu yana faiz oranlarında yapılan en önemli artış. Bu hareket, Ağustos ayında yüzde 4'ü aşan ve ČNB'nin tahminlerinin önemli ölçüde üzerinde olan artan enflasyondan kaynaklandı.

 

 

Banka, ekonomideki olumsuz gelişmeleri kontrol altında tutmaya çalışıyor, ancak bu hamle hükümet tarafından kınandı. Başbakan Andrej Babiš, taban faiz artışının ekonomiye zarar vereceğini, kredi alan hanelerin durumunu olumsuz etkileyeceğini ve şirketlerin mali durumunu kötüleştireceğini söyledi. Bu arada Maliye Bakanı Alena Schillerová, hareketi enflasyona karşı etkili bir çözüm olarak görmediğini ve ČNB'nin kararının Çek Cumhuriyeti'ni gelişmiş ülkeler arasında bir istisna haline getirdiğini söyledi.

Schillerová, “Enflasyonu hammadde, mal ve emek eksikliği yönlendiriyor” dedi. "Gelişmiş dünyadaki merkez bankaları büyümeyi ve yaşam standartlarını desteklerken, bizimki şirketler için daha pahalı krediler ve aileler için daha pahalı ipotek yolunu seçti, her ay binlerce kron daha yüksek" dedi.

 

 

 

Schillerová, enflasyonist baskıların ulusal değil küresel olduğunu ve ČNB'nin kararının Çeklerin banka bakiyeleri dışında hiçbir şey üzerinde çok az etkisi olacağını söyledi. Bu arada ČNB Valisi, hükümet maliyesi konusunda bu kadar savurgan olmasaydı, faiz oranlarında bu kadar önemli bir artışa ihtiyaç duyulmayacağını iddia etti. Bu yılki onaylanmış devlet bütçe açığı 500 milyar CZK'dır, ancak gerçekte bunun 400 milyar CZK civarında olması bekleniyor. Geçen yılın açığı 367,4 milyar CZK idi.

Bağımsız bankalar, baz faiz artırımına kredi maliyetini ani bir artışla veya mevduat faizlerini artırarak yanıt vermeyeceklerini belirttiler.

 

 

Muhalefetteki siyasi partiler, Başbakan ve diğer ANO bakanlarının baskısına rağmen bağımsız bir kurum olarak kaldığını gösterdiğini söyleyerek ČNB'nin hareketini övdüler. Çek tacı, Euro başına 25,5 CZK'dan 1 € başına 25,28 CZK'ya yükselen oran artışının bir sonucu olarak güçlendi.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda