Borsaya Nasıl Girilir? Yatırım Nasıl Yapılmalıdır?


Şayet borsada dalgalanmalar görüyorsanız, bu durum size cazip geliyorsa bilmeniz gereken birkaç şey var. Örneğin; borsa hakkında bilgileriniz ne düzeyde?
Borsaya Nasıl Girilir? Yatırım Nasıl Yapılmalıdır?

Borsaya Nasıl Girilir?

Şayet borsada dalgalanmalar görüyorsanız, bu durum size cazip geliyorsa bilmeniz gereken birkaç şey var. Örneğin; borsa hakkında bilgileriniz ne düzeyde? Görmüş olduğunuz dalgalanmalar ne anlama geliyor? Peki, piyasadaki risklerden haberdar mısınız? Bu sorulara dürüstçe cevap vermeniz, borsaya hazır olup olmadığınızı ölçmenizi sağlayacaktır.

Borsayı Öğrenin

Öncelikle adım atmanız gereken ilk konu, borsanın ne demek olduğunu kavramaktır. Nasıl bir ortama giriş yapacağınızı kavramanız gerekiyor. Bu sebeple kısaca borsayı tanımılayalım: Borsa, ticarete konu olan mal ve değerli evrakların bir aracı iş birliği ile el değiştirdiği kurumsal bir piyasadır. Hisse senedi, altın, döviz  gibi araçların bir aracı kurum olanağıyla alıcı ve satıcı arasında el değiştirdiği alana borsa diyoruz.

Borsaya Giriş ve Yatırımların Yapılışı

  - Herhangi bir borsacı ile anlaşmaya gidebilirsiniz. Borsa oynamanın en basit  yolu, işinin ehli olan birine yatırım yaparak adım atma seçeneği olacaktır. Piyasada birden fazla ün salmış borsacı bulunmakta ve size özel işlemler yapacak, önerilerde bulunacak biriyle el sıkışmanız mümkün.

  - Hisse senedi alım ve satımı yapmak, ücretleri takibe almanız için web sitesi veya dijital ortam bulabilirsiniz. Bu işi ''ben kendim yapacağım'' diyen yatırımcıların online işlem gerçekleştirmeleri için, hazırda birden çok sistem bulunmaktadır. Kendi brokeriniz gibi hareket etmek daha büyük miktarların kontrolünü elinde bulunduracaktır ve kendinize ancak çok kısıtlı bir miktar ayıracaksınızdır.

Birçok bankanın internet bankacılığı vasıtasıyla kolayca alım satım yapabilir, Hisse.net, İnvesting,Twitter gibi sitelerden de hisseleri takibe alarak kazandıran borsa ipuçları alabilirsiniz.

  -  Limitli Emir kullanmayı deneyin. Diğer bir olanak da limitli emirlerdir. Borsada para kazanmak için en gerekli şart, düşük fiyattan alım yapıp yüksek fiyattan satmaktır. Arzu ettiğiniz fiyatlarda alış ve satış emri vererek kazancınızı kendiniz belirleyebilirsiniz.

Alış Limiti ( Buy Limit ): Emrin alış halinde açılacağı ve o anı kapsayan piyasa fiyatının altında olan bir rakam yazarız.

Satış Limiti ( Sell Limit ): Emrin satış halinde açılacağı ve o anı kapsayan piyasa fiyatının üstünde olan bir fiyatı yazarız. Örneğin; hisse fiyatı 50 TL olan bir hisse senedinden 1 adet alacaksınız ve %10 kazanç sağlamak istiyorsunuz. 55 TL için sat emri vermeniz halinde ve hissenin değeri 55 TL’ye ulaşması halinde hisse senediniz satılacaktır. Kazancınız bu sayede  % 10 olarak gerçekleşmiş olur.

  - Hisse senetlerini serbest emir vererek alabilir ve satabilirsiniz. Borsa oynamak yani hisse alıp satmak, banka hesabınızdan döviz almak kadar basit bir yöntemdir. Serbest emir vermeye kararlı iseniz kağıdınız o andaki en iyi fiyatla işlem görecektir. Fakat unutmamak gerekir ki , satış işlemi uzun sürebilir ve o piyasa hızlı değişiyorsa ilk gördüğünüz fiyattan daha farklı bir fiyatla karşılaşabilirsiniz.

Bu emirler net bir fiyat kapısı oluşturur. Sizin daha iyi fiyat almanıza oldukça faydası olacaktır.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda