Borsa Nedir? Borsa Kazandırıyor Mu? - Ekonomistci Borsa Nedir? Borsa Kazandırıyor Mu? - Ekonomistci
Borsa Nedir? Borsa Kazandırıyor Mu?


 Borsa düşüşte, borsa yükselişte. Peki adını sıklıkla duyduğumuz bu borsa nedir?
Borsa Nedir? Borsa Kazandırıyor Mu?

Borsa Nedir?

 Borsa düşüşte, borsa yükselişte. Peki adını sıklıkla duyduğumuz bu borsa nedir?

Borsa tabiri sözlük anlamıyla satıcıların ve özellikle sarraflarla kıymetli kâğıt ve tahvil alışverişi ile ilgilenenlerin alım, satım ve değişim gayesiyle devlet denetimini kapsayan iş yaptıkları yere denir. Kısaca borsa, aracılar yardımıyla alıcı ile satıcının buluştuğu bir pazar olarak tanımlanabilir. Taraflar arasında hisse senedi, tahvil, bono gibi yatırım varlıkları, belirli bir kurallar olgusu ile el değiştirmektedir.

Borsalarda alıcı ve satıcılar sıklıkla  komisyoncuların aracılık yapması ile karşı karşıya gelmektedirler. Bu karşılaşmada satıcının arzı fiyatı belirlerken alıcının da talebi bu duruma dahil olur ve anlık olarak değişkenlik gösteren  arz - talep dengesine eş değer fiyatlar da değişkenlik gösterecektir.

Dünyada ve ülkede gerçekleşen olaylar nedeni ile arz ve talep değiştiği için borsa düşüşte ya da borsa fırladı şeklinde yorum yapılır. Yatırımcılar, süre gelen bu hareketleri doğru olarak tahmin ettiklerindeyse para kazanılırlar.

Borsada alım ve satım yöntemleri, elektronik zeminde arz ve talebe göre oluşur. Bu işlemi bir örnek ile anlatarak hem borsanın ne olduğunu daha iyi anlayabilir hem de arz ve talep ilişkisinin nasıl işlediğini görebiliriz.

Varsayalım ki ; X hissesini satın alma isteğiniz var. Buna karşılık olarak Y hissesini satmayı düşünen biri  yok ise emriniz gerçekleşmez. Sizin alım emriniz, bir diğer kişinin satış emri ile bir araya geldiğinde işleminiz gerçekleşecektir.

Bütün emirler, elektronik zeminde toplanır. Alım talebine talep emri; satış talebine ise arz emri denmektedir.

Bu emirlerin biri diğerini karşıladığı  durumda işleminiz gerçekleşir. Şöyle ki sizin almayı arzu ettiğiniz düzeyden, satmayı arzu eden birisi olduğunda emirleriniz uyum sağladığı için alım – satım işlemi gerçekleşmiş olur.

 

Bir başka örnek verecek olursak:

Siz borsada A hissesini 200 liradan sat ya da 220 liradan al gibi emirler verirsiniz. Sizin A hissesini 200 liradan sat emriniz, bir diğer kişinin 200 liradan al emri ile uyuştuğunda; sizin satış işleminiz, karşı taraf olan kişinin ise alış işlemi gerçekleşir.

 

Borsa Para Kazandırıyor Mu?

Çokça merak konusu olduğu için bir an önce bu sorunun yanıtını paylaşmak istiyoruz; evet, borsa sahiden de para kazandırıyor. Ancak bu süreç, birçok zorluğu da beraberinde getiriyor.Belli bir sabrı, özveriyi, bilgiyi, deneyimi, plan ve stratejiyi gerektiren bir dizi süreçten geçilmesi gereklidir.

 

Piyasalarda neler oluyor, neler bitiyor, son durum nedir; takip ederek, gereken incelemeleri yaparak, beklentinize uygun planlar hazırlayarak ve doğru zamanda işleme adım atarak borsada para kazanabilirsiniz.

 

Şöyle ki , ben hisse senedi alıp kar elde edeceğim diyerek değil; X hissesini, şu zaman diliminde, şu düzeyde, Y miktarda alacağım ve o düzeye adım attığında satacağım,diyerek başarı sağlayabilmeniz olası.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda