Bill Gates: Bir pandemi daha yaşayacağız - Ekonomistci Bill Gates: Bir pandemi daha yaşayacağız - Ekonomistci
Bill Gates: Bir pandemi daha yaşayacağız


Gates, potansiyel yeni bir pandeminin büyük olasılıkla değişik bir patojenden kaynaklanacağını söyledi. Gates, tıp teknolojisindeki aşama kaydetmelerin aşı üretim sürelerini altı aya indirebileceğini de sözlerine ekledi.
Bill Gates: Bir pandemi daha yaşayacağız

Bill Gates’e gore bir pandemi daha yaşanması riski var. Almanya’da düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Gates, dünyanın Kovid-19’u ağır atlatma riskinin “büyük seviyede azaldığını” sadece yeni bir pandeminin nerede ise kaçınılmaz bulunduğunu söyledi.

Ünlü teknoloji milyarderi Gates dünya nüfusunun büyük bölümünün “bir miktar bağışıklık kazanmasıyla” ağır rahatsızlık tehlikesinin epey azaldığını savundu.

Microsoft’un kurucusuna bakılırsa bunun arkasındaki sebep aşılar değil virüsün kendisi. Gates, “Ne yazık ki virüsün kendisi, bilhassa de Omicron adlı varyant, bir tür aşı oldu. Virüs, dünya nüfusuna ulaşma konusunda bizim aşılarla yaptığımızdan daha iyi bir iş çıkardı” diyor.

66 yaşındaki Gates ayrıca gelebilecek yeni pandeminin muhtemel koronavirüs ailesinin değişik bir patojenden kaynaklanacağını öne sürdü ve “Bir istila daha yaşayacağız. Bir dahaki sefere değişik bir patojen olacak” dedi.

Gates, ileride aşı geliştirmek için daha hızlı hareket edilmesi gerektiğini ifade etti ve “Bir dahaki sefere bunu iki yılda değil, 6 ay şeklinde bir müddette oluşturmaya çalışmalıyız. Gelecek pandemiye hazır olmanın maliyeti çok da fazla değil. İklim değişikliği gibi değil” diye konuştu.

Gates, dünyanın gelecekte aşıları geliştirmek ve dağıtmak için daha hızlı hareket etmesi icap ettiğini de sözlerine ekledi ve hükümetleri şimdiden yatırım yapmaya çağırdı.

Gates, haberci RNA (mRNA) teknolojisi de dahil olmak suretiyle standartlaştırılmış platformların bunu mümkün kılacağını sözlerine ekledi.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda