'Bilgisayar korsanları kayıp Bitcoin servetimi bulmama yardım etti' - Ekonomistci 'Bilgisayar korsanları kayıp Bitcoin servetimi bulmama yardım etti' - Ekonomistci
'Bilgisayar korsanları kayıp Bitcoin servetimi bulmama yardım etti'


2013'te, her biri yaklaşık 80 dolara mal olan altı Bitcoin satın aldı ve unuttu.
'Bilgisayar korsanları kayıp Bitcoin servetimi bulmama yardım etti'

 

2013'te, her biri ortalama 80 dolara mal olan altı Bitcoin satın aldı ve netin niş köşelerinde gevezelik etti.

"Bir radyo talk show'unu dinlerdim ve kripto ve Bitcoin hakkındaki konuşmaya başladılar, bu yüzden ilgimi çekti" diyor.

"O zamanlar satın almak fazlaca karmaşıktı ama bu süreçte yolumu buldum ve madeni paralarımı aldım."

ABD'nin Illinois eyaletinde yaşayan Rhonda, dijital parasının bir kısmını önümüzdeki bir yıl arasında harcadı ve sonrasında unuttu.

Ancak 2017'nin sonlarında Bitcoin'in değerinin yaklaşık 20.000 dolara yükseldiğini açıklayan manşetleri görünce heyecanla giriş yapmak ve parayı çekmek için bilgisayarına gitti.


Bir sıkıntı olması dışında. Bir dizi gizli saklı numarayı veya hususi anahtarı saklayan bir bilgisayar programı veya aleti olan Bitcoin cüzdanına ilişkin birtakım celse açma ayrıntıları eksikti.

Rhonda, "O vakit çıktımın cüzdan tanımlayıcımın sonundaki bazı rakamları kaçırdığını fark ettim. Parolamın olduğu bir kağıt parçası vardı ama cüzdan kimliğimin ne olduğu hakkındaki hiç bir fikrim yoktu" diyor.

"Korkunçtu. Aylarca her şeyi denedim fakat umutsuzdu. Bu yüzden bir nevi pes ettim."

Geçen bahara süratli bir biçimde ilerleyin ve Bitcoin'in değeri 50.000 doların üzerine çıktı - Rhonda'nın sekiz sene ilkin ödediğinin 600 katından fazla.

Madeni paralarını bulmak için yenilenmiş bir kararlılıkla internete girdi ve baba ve oğul kripto hazine avcıları Chris ve Charlie Brooks ile karşılaştı.

 
Charlie ve Chris Brooks, geçen yıl yedi haneli bir değere haiz Bitcoin'leri kurtardıklarını söylüyorlar.
"Çevrimiçi adamlarla bir müddet konuştuktan sonrasında, hatırlayabildiğim tüm ayrıntıları verecek kadar onlara güvendim. Sonra bekledim" diyor.

"Sonunda birlikte bir görüntülü görüşmede oturduk ve her şeyin olduğunu izledik. Chris cüzdanı açtı ve işte oradaydı. Sadece oldukça rahatlamış hissettim!"

Rhonda'nın üç buçuk Bitcoin'lik cüzdanı o noktada 175.000 dolar değerindeydi.

"Chris ve Charlie'ye %20'lerini verdim, sonrasında yaptığım ilk şey kızım Megan'ın üniversiteye girmesine yardım etmek için 10.000 dolar değerinde madeni paramı çıkarmak oldu."

Geri kalanını bir donanım cüzdanında kilitli tuttuğunu söylüyor - ayrıntılarını çevrimdışı olarak saklayan USB çubuğu şeklinde bir güvenlik aygıtı. Yeni donanım cüzdanının giriş şifresi, hafızasına sağlam bir halde kazınmıştır.

Rhonda, şu anda her biri 43.000 dolar değerinde olan madeni paraların yine değer kazanmasını umuyor. Bunları, hisse senetleri ve kripto para birimlerinde günlük tüccar olarak işini bırakmak istediğinde emeklilik fonu olarak tanımlıyor.

Milyarlarca kayıp
Dışarıda yardıma gereksinim duyan bir sürü Rhonda var.

Kripto araştırmacıları Chainanalysis'ten bir tahmin, dolaşımdaki 18,9 milyon Bitcoin'den 3,7 milyonunun sahipler tarafınca kaybedildiğini öne sürüyor.

Ve merkezi olmayan kripto para birimi dünyasında kimse görevli değildir - bundan dolayı cüzdan giriş bilgilerinizi unutursanız, dönebileceğiniz pek fazla yer yoktur.

Chris ve Charlie, yüz binlerce muhtemel celse açma kimliği ve parola kombinasyonunu tecrübe etmek için bilgisayarları kullanan onlarınki gibi hizmetlerin, ortalama 3,9 milyar dolar değerinde olan Bitcoin'in %2,5'ini geri kazanabileceğini tahmin ediyor.

Chris, 2017 yılında Crypto Asset Recovery adlı işine başladı, ancak bir süreliğine durup başka projelere odaklandı. Daha sonra, bir yıldan birazcık daha uzun bir müddet ilkin oğlu Charlie ile yaptığı bir konuşmadan sonrasında onu canlandırdı.

Şimdi 20 yaşında olan Charlie, "Üniversiteye ara vermiştim ve birazcık gezi etmiştim fakat ancak babamla evde atölye emek harcamaları yapıyordum" diyor.

"Önümüzdeki birkaç hafta içinde işi yine başlatma fikrini bulduk, sunucuları şirkete getirdik ve her şeyi tekrar başlattık."

New Hampshire'daki deniz kenarındaki aile evlerindeki bir atölyede çalışan baba ve oğul, Bitcoin fiyatının son olarak doruk yapmış olduğu Kasım 2021'de potansiyel müşterilerden günde 100'den fazla e-posta ve arama almaya başladı.

Şimdi birazcık düştüğüne bakılırsa, birikmiş davalar üzerinde çalışıyorlar.

İşler o denli iyi gidiyor ki Charlie'nin bilgisayar bilimi diplomasını bitirmeye asla niyeti yok. Ancak ikili, zamanlarını sürekli bir hayal kırıklığı arasında geçirdiklerini söylerler.

Müşterilerinin olası celse açma ayrıntıları hakkında ipuçları veren sıska hafızası yada komplike evraklarıyla başlayarak, zamanın yalnızca %30'unda başarı göstermiş olduklarını söylüyorlar.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda