Benzin ve motorini 10 TL'ye düşürecek formül açıklandı - Ekonomistci Benzin ve motorini 10 TL'ye düşürecek formül açıklandı - Ekonomistci
Benzin ve motorini 10 TL'ye düşürecek formül açıklandı


Akaryakıt fiyatlarına zam üstüne zam gelmeye devam ediyor. 6 gün üst üste zamlanan benzin ve motorin fiyatlarına indirim formülü açıklandı.
Benzin ve motorini 10 TL'ye düşürecek formül açıklandı

Dünya Gazetesi yazarı Osman Arolat köşesinde "100 liralık akaryakıtın ortalama 60 lirası, ÖTV ve KDV. Akaryakıt zamlarına karşı tek çözüm KDV ve ÖTV‘den caymak olacak" dedi.

Akaryakıt fiyatlarına dolar kuru ve Brent petrol kaynaklı zam üzerine zam gelmeye devam ediyor. Yeni yılla beraber Eşel Mobil Sisteminin kaldırılması yapılan zamların hepsinin pompaya yansımasına yol açtı. 

1 Ocak'ta meydana getirilen zamlarla beraber benzin ve motorin ortalama 13 TL'ye LPG ise 8,76 TL'ye çıkmıştı. Aradan geçen 2 buçuk ayda benzin fiyatı 20.34 TL'ye motorin fiyatı ise 22.82 TL'ye çıktı. Geride kalmayan LPG ise 11 TL'yi zorlamaya başladı.

Mart ayında sadece benzine 3,74 TL, motorine 6 TL 71 kuruş zam yapılmış oldu. Dün gece meydana getirilen zam iptal edilmeseydi, toplamda benzinin litre fiyatı 4 TL 53 kuruş, motorinin litre fiyatı ise 8 TL 96 kuruş artmış olacaktı.

Akaryakıt fiyatlarına her gün meydana getirilen zamlar vatandaşı çileden çıkartırken, Dünya Gazetesi yazarı Osman Arolat tenzilat formülünü deklare etti.
Sektör kaynaklarından sıvıyakıt bayilerinden malumat alan Arolat, fuel oil zamlarına karşı tek çözümün KDV ve ÖTV‘den vazgeçmek olacağını altını çizdi.

Arolat, "Her gün mazot ve benzine zam geliyor. Uzmanlara ve sıvıyakıt bayilerine sormuş oldum. Aldığım cevap, "Artışın önüne geçmek için yapılacak tek şey devletin akaryakıtta ÖTV ve KDV’den vazgeçmesidir” oldu." dedi.

Vergi ve KDV'nin alınmaması durumunda akaryakıtın litresinin kaç TL'ye ineceği sorusuna cevap veren uzmanlar, "”Vergiler fikir litre fiyatı 10 liraya kadar iner” yanıtını verdi.

Dünya Gazetesi yazarı Osman Arolat'ın yazısı şu şekilde:

"100 liralık akaryakıtın ortalama 60 lirası, ÖTV ve KDV. Akaryakıt zamlarına karşı tek çözüm KDV ve ÖTV‘den vazgeçmek olacak.
Döviz hızla yükseldikçe her gün mazot ve benzine zam geliyor. Bu da lojistik maliyetlerini artırıyor. Hemen her ürün ya zamlanıyor ya da zamlanmayı bekliyor. “Ne önlem alınabilir?” sorusunu uzmanlara ve sıvıyakıt bayilerine sordum. Aldığım cevap, “Döviz böyle yükselirken, Ukrayna krizi sebebiyle dünyada petrol tutarları artarken dışa bağımlılığımız yüzde 92,4 iken, bizler petrolde oyun dışındayken, artışın önüne geçmek için yapılacak tek şey devletin akaryakıtta ÖTV ve KDV’den vazgeçmesidir” oldu.       

FİYATI 10 TL'YE İNER

Bu açık cevap karşısında ikinci sorum şu oldu:   

O vakit 22 TL olan akaryakıtın litresi kaça iner?       

Uzmanlardan bu soruya aldığım cevap, ”Vergiler düşünce litre fiyatı 10 liraya kadar iner” oldu.   

Devlet 2020 senesinde akaryakıttan 69,8 milyar TL ÖTV ve KDV türünden vergi geliri sağlamış. 100 liralık akaryakıtın ortalama 60 lirası ÖTV ve KDV. Devlet akaryakıttan aldığı KDV ve ÖTV’yi üç ay almazsa yaklaşık 20- 25 milyar TL vergi azalması yaşayacağı anlaşılıyor.     

Bu vergi indiriminin yapılması karşılığında akaryakıt fiyatlarının litresi 22 liralardan 10 liraya gerilerken, tüm ürünlerde taşımacılıktan gelen yük azalacak, bilhassa gıda ürünlerinin fiyatlarında bir rahatlama olacaktır.

1 Eylül 2021’de dolar 8,30 seviyesindeyken akaryakıtın litresi 11,60 liraydı. Dolar günümüzde 14.65 TL, akaryakıtın da litresi yaklaşık 22 lira düzeyinde olunca, insanların akaryakıt fiyatlarındaki artış üstüne kafa yormamalarının mümkün olmadığını düşünüyorum.     

Vatandaş gibi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi de bu konuda kafa yormalı, vatandaşın önerdiği benzer biçimde hiç değilse üç ay süreyle akaryakıttaki KDV ve ÖTV hasılatından vazgeçmelidir.        

“Bu gece akaryakıta zam gelecek“ denilirken, ekonomiyi yönetenlerin iyileştirici sonuçlar alacağına, bir yurttaş olarak inanmak istiyorum."

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda