Avustralya’da 60 Bin Hektar Alan Kül Oldu. - Ekonomistci Avustralya’da 60 Bin Hektar Alan Kül Oldu. - Ekonomistci




Avustralya’da 60 Bin Hektar Alan Kül Oldu.


Avustralya’nın Batı Avustralya eyaletinde devam eden orman yangınlarında 600 Bin dönüm orman yok oldu.
Avustralya’da 60 Bin Hektar Alan Kül Oldu.

Avustralya’nın Batı Avustralya eyaletinin güneyinde 4 farklı noktada orman yangını çıktı. Yaklaşık bin itfaiye erinin müdahale ettiği yangınlarda 60 bin hektar alan küle döndü.


Yangın nedeniyle evlerde hasar meydana gelirken, elektrik hatlarının zarar görmesi sonucu ortalama bin hane elektriksiz kaldı. Eyaletin cenup batısında yer alan Bridgetown kasabasında acil durum seviyesi düşürülürken, yetkililer bölge sakinlerine durumun hala riskli olması sebebiyle uyarıda bulundu. Batı Avustralya İtfaiye ve Acil Durum Hizmetleri Departmanı (DFES) tarafınca yapılan açıklamada, Bridgetown kasabasında bir evin, Denmark sahil kasabasında ise 4 evin küle döndüğü ifade edildi.


Shackleton kasabasında ise hafta sonu süresince etkili olan ve hızı saatte 85 kilometreye ulaşan rüzgarlar yangın söndürme çalışmalarını negatif etkiledi. Rüzgarların sertliğini azalttığı kasabada yangının hemen hemen kontrol dibine alınamadığı kaydedilirken, Denmark’ta ise yangının kontrol altına alındığı öğrenildi.

Eyaletteki Narrogin nahiyesinde da acele vaziyet seviyesi düşürülürken, yangınlar nedeniyle bazı hayvanlarıntelef olduğu açıklandı. Bridgetown yakınındaki Hester kasabasında yaşayanlar, rüzgarın yaydığı zararı dokunan toz ve kül nedeniyle hafta sonu tahliye edildi.

Western Power elektrik firması tarafından meydana getirilen açıklamada, yerleşim bölgelerindeki yaklaşık 13 bin 800 müşteriye yeniden elektrik sağlanması için tamir çalışmalarının sürdüğü anlatım edildi.

Yangınların sebebi hemen hemen bilinmezken, İtfaiye ve Acil Durum Hizmetleri Departmanı tarafından meydana getirilen açıklamada alevlere müdahale eden 2 itfaiye erinin hafif şekilde yaralandığı belirtildi.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz




Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda