Amazon ormanlarında şehirleşme - Ekonomistci Amazon ormanlarında şehirleşme - Ekonomistci
Amazon ormanlarında şehirleşme


Amazon Ormanlarında 360 kilometrekarelik orman kaybı
Amazon ormanlarında şehirleşme

Dünyanın en büyük yağmur ormanları Brezilya Amazonları'nda, ocak ayının ilk haftalarında olup biten 360 kilometrekarelik orman kaybı, son yıllarda bu ayda görülen en yüksek sayı olarak kayda geçti.

Brezilya'da gösterim icra eden G1'de yer edinen haberde, Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsünün (INPE), ormansızlaşmanın önüne geçmek için kurduğu Ormansızlaşmanın Gerçek Zamanlı Tespiti (DETER) verilerine bakılırsa, Amazonlar'da 1-21 Ocak'ta 360 kilometrekarelik yeşil alanın tahrip olduğu açıklandı.


Bu rakam, DETER sisteminin kurulduğu 2015 yılından bu yana, ocak ayında görülen en yüksek orman tahribatı olarak kaydedildi. Bölgede ocak 2021'de 83, ocak 2020'de de 283 kilometrekare ormansızlaşma tespit edilmişti.

 

Çevreci grupların oluşturduğu İklim Gözlemevi'nden Claudio Angelo, duruma ilişik "Tüm ayın yağışlı geçtiği, yılın en yağışlı aylarından önde gelen ve genelde en düşük ormansızlaşma averajına haiz olan bir ocakta bu kadar yüksek orman tahribatı görüyorsak bu fazlaca endişe verici bir işarettir." yorumunda bulunmuş oldu.

Brezilya'nın yüzde 59'una tekabül eden Amazonlar'da, ağustos 2020-temmuz 2021 aralığında görülen, nerede ise Karadağ'ın yüz ölçümüne eşit olan 13 bin 235 kilometrekarelik ormansızlaşma, son 15 yılda 12 aylık dönemde görülen en yüksek kayıp olarak kayda geçmişti.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda