ALTIN GÜVENİLİR BİR YATIRIM ARACI MIDIR? - Ekonomistci ALTIN GÜVENİLİR BİR YATIRIM ARACI MIDIR? - Ekonomistci
ALTIN GÜVENİLİR BİR YATIRIM ARACI MIDIR?


Tarih oyunca zenginliğin ve gücün simgesi olan altın günümüz ekonomik koşullarında daha önemli bir yere sahiptir. Peki altın güvenilir bir yatırım aracı mıdır?
ALTIN GÜVENİLİR BİR YATIRIM ARACI MIDIR?

ALTIN GÜVENİLİR BİR YATIRIM ARACI MIDIR ?


Tarih oyunca zenginliğin ve gücün simgesi olan altın günümüz ekonomik koşullarında daha önemli bir yere sahiptir. Altın belirlenen tarihsel bulgulara göre milattan önce 3500’lü yıllarda da kullanılıyordu. Işıl ışıl parlaması ile insan oğlunu cezbeden altının temel özelliği çok az miktarda bulunması ve likit bir varlık olmasıdır. Altın uzun vadeli bir yatırım aracı olduğu gibi rezerv olması nedeni ile de uluslararası paralara alternatif olan bir birikim aracıdır. Altın alırken ne gibi durumların göz önünde bulundurulması gerektiği her zaman merak konusu olmuştur. Yatırımlarını altın üzerinde değerlendirmek isteyen birçok kişi Altın Güvenilir Bir Yatırım Aracı Mıdır sorusuna cevap arıyor. Yüzyıllardır değerli olma özelliğini koruyan ve hemen hemen her toplumda insanların rağbet gösterdiği altın, günümüzde farklı şekillerde kullanılmaya devam ediliyor. İnsanlar kuyumcudan temin ettikleri altınları daha fazla önemseyebiliyor. Kültürümüzde bir simge haline gelen ve yastık altı birikimi olarak adlandırılan altın, kimi insanlar tarafından somut olarak satın alınıyor. Günümüz teknolojilerinin artması ve bankacılık sistemlerinin değişikliğe uğraması altının değerlendirilme aşamasında farklı şekilde kullanılmasına olanak sağlamıştır.


Altın Sahteciliği Hakkında


Özellikle acil durumlarda hemen nakite çevrilebilmesi altını en cazip kılan özelliklerden bir tanesidir. Altını kuyumcudan aldıktan sonra fiziki olarak elde bulundurmanın çeşitli sakıncaları vardır. Yüksek miktarda temin edilen altın, uygun şartlarda yüksek güvenlik altında korunamazsa çalınma ve kaybetme gibi durumlar yaşanabilir. Ayrıca son zamanlarda sık sık haberlerde rastladığımız sahte, gerçeğine çok yakın bir şekilde üretilen altın görünümünde çeşitli metaller insanları maddi zararlara uğratabiliyor. Sahtecilik altında o kadar ileriye gitmiştir ki uzun yıllar kuyumculuk yapmış esnaflar bile sahtesi ile gerçeğini neredeyse ayırt etmekte zorlanıyor. Bu tür risklerden korunmak isteyen herkes tercih ettiği bir bankada altın hesabı açarak parasını altın güvencesinde bankada tutabilir. İsteyenler borsada altın fonu üzerinde de paralarını değerlendirebilir. Bankalar üzerinden altın hesabı açarak birikim yapmak uzun vadede çok avantajlı ve faydalı bir yatırım yöntemidir. Satın alınan altın bankada açılan altın hesabında tutulur. Altın Güvenilir Bir Yatırım Aracı Mıdır sorusunu soran herkes için altının yatırım araçları arasında güvenilir bir liman olduğu cevabını verebiliriz. 


Altın Fiyatlarındaki Dalgalanmalar


Küresel olarak dünya üzerinde yaşanan bazı gelişmeler altının fiyatını kısa süreli olarak tetikleyebiliyor. Dünya üzerinde altının değeri ons üzerinden hesaplanır. Yaklaşık 1 ons altın 28, 349 gram saf altın anlamını taşır. Altının ons fiyatı ise tamamen dolara endeksidir. Döviz kurlarında yaşanacak artış veya azalışlar da altının düşmesi veya artması ile doğrudan ilgilidir. Altın fiyatlarında geçirmekte olduğumuz pandemi sürecinde farklı zaman aralıklarında dalgalanmalar yaşandı. Normal şartlar altında altın sürekli olarak uzun vadede değer kazanan ve yatırımcılara kazandıran bir yatırım yöntemidir. Özellikle belirsizlik durumlarında ve kriz dönemlerinde kısa vadeli olarak altın bir yatırım aracı olarak görülmemelidir. Yaşanabilecek beklenmedik durumlar altının seyrini aşağı yönde tetikleyecektir. Kısa vadeli yatırım yaparak kazanç elde etmek isteyenler yaşanabilecek olumsuzluk durumlarında maddi kayıplara uğrayabilir. Uzun vadede yatırım yaparak birikimlerini değerlendirmek isteyen herkes için Altın Güvenilir Bir Yatırım Aracı Mıdır sorusuna net bir şekilde altının en güvenilir yatırım araçları arasında yer aldığı cevabını verebiliriz. Altına rağbetin artması birçok kişinin altın birikimlerini bankalar üzerinden altın hesapları açarak yapmasına sebebiyet vermiştir. Oldukça korunaklı bir şekilde banka hesaplarında yapılan altın yatırımları tutuluyor. İsteyen yatırımcılar altın mevduatlarını faizli bir hesap üzerinden de değerlendirerek ekstra faiz getirisi elde edebiliyor.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda