AB'den kritik Bitcoin ve Ethereum oylaması - Ekonomistci AB'den kritik Bitcoin ve Ethereum oylaması - Ekonomistci
AB'den kritik Bitcoin ve Ethereum oylaması


Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu, Bitcoin ve Ethereum'u yasaklamayı kolaylaştırabilecek düzenleyici çerçeveyi oylayacak.
AB'den kritik Bitcoin ve Ethereum oylaması

AB Parlamentosu Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi, Bitcoin ve Ethereum gibi mühim para birimlerinin pratikte yasaklanmasına yol açabilecek yeni bir kripto varlık düzenleyici çerçevesini bugün oylayacak.


MiCA isimli yasanın son taslağına göre AB'de ihraç edilen yada ticareti meydana getirilen kripto varlıklar minimum çevresel sürdürülebilirlik standartlarına konu olacaklar ve bu gerekliliklere uyumu sağlamak için aşamalı bir dağıtım planı oluşturacaklar.

Sektör temsilcileri, asgari sürdürülebilirliğe ve kullanıma sunma gereksinimlerine yapılan atıfın, Bitcoin ve Ethereum gibi dijital para birimlerinin kullanımını frenlemek veya yasaklamak için yapılan son dakika değişiklikleri benzer biçimde göründüğünü anlatım ediyor.

JAPONYA UYARDI

Öte yandan Japonya, kripto borsalarını Rusya ve Belarus'a yönelik yaptırımlara müsait hareket etmeleri için uyardı. Japonya Maliye Bakanlığı ve Finansal Hizmetler Ajansı müşterek yaptıkları açıklamada hükümetin yaptırımları ihlal edecek şekilde kripto varlıklar kullanılarak fon transferleri yapılmasına karşı tedbirleri sıkılaştırmak için çalıştığını belirtti.

 
Açıklamada, kripto varlıklar kullanılarak yaptırım altındakilere yetkisiz ödeme yapanların 3 yıla kadar hapis cezasına yada 1 milyon yen para cezasına çarptırılabilecekleri de vurgulandı.


Maliye Bakanlığı ve FSB açıklaması, G7'nin Rus şirketlerinin finansal yaptırımlardan kaçınmak için kripto paraları kullanmakta oldukları endişelerini ifade etmelerinin arkasından geldi.

Daha ilkin kripto para platformları Binance, Kraken ve Coinbase, Amerika ve Ukrayna yönetimlerinin Rus hesapların dondurulması talebine olumsuz cevap vermişti.

BITCOIN'DE SON DURUM

Geçtiğimiz gün 39 bin dolar seviyelerine kadar yükselerek yüzde 3’e yakın primlenen Bitcoin bugün 38.500 dolar bandında dalgalanıyor.

ETHEREUM DA GERİLİYOR

Bitcoin’in peşinden en yüksek hacimli ikinci dijital mevcudiyet olan Ethereum ise bugün 2 bin 568 dolara kadar düştü.

COINBASE KÜRESEL YAPTIRIM PROGRAMI UYGULAYACAK

Dünyanın biri olan kripto para borsalarından olan ABD merkezli Coinbase çok katmanlı ve küresel bir yaptırım programı uygulayacağını açıkladı.

Coinbase'den yapılan açıklamada "Eğer bir satın alan yaptırım uygulanan ülkede yaşıyorsa veya müşterinin yaptırım uygulanan bireylerden biri olduğu tespit edilir ise bizim platformumuzda hesap açamayacak" ifadeleri kullanılmıştı.


Coinbase yasa dışı aktiviteler içinde olduğuna inandıkları Rus bireyler yada işletmeler ile ilişkili 25 bin adresi blokladığını da duyurmuştu.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda