ABD Hazine Bakanlığından Rusya'nın bankalarına yaptırım - Ekonomistci ABD Hazine Bakanlığından Rusya'nın bankalarına yaptırım - Ekonomistci
ABD Hazine Bakanlığından Rusya'nın bankalarına yaptırım


ABD Hazine Bakanlığı, Rusya'nın en büyük ikinci finans kurumu VTB Bank dahil 4 Rus bankasını yaptırım listesine ekledi.
ABD Hazine Bakanlığından Rusya'nın bankalarına yaptırım

Hazine Bakanlığından meydana getirilen açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesine karşı Rus ekonomisi ve finansal sistemi üzerinde "ciddi ekonomik maliyetler" yaratacak mühim adımlar atıldığı aktarıldı.

Açıklamada, Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisinin (OFAC) Amerika'nin müttefikleri ve ortaklarıyla Rus finansal sisteminin temel altyapısını hedef alan geniş ekonomik tedbirleri uygulamaya koyduğu kaydedildi.

Söz konusu yaptırımların, Rusya'nın bankacılık varlıklarının yaklaşık yüzde 80'ini hedef aldığı belirtilen açıklamada, Rus ekonomisi ile finansal sistemi üstünde derin ve uzun süreli bir etkiye haiz olacağı anlatım edildi.

Açıklamada, yaptırımların, Rusya'yı internasyonal finans ve ticaretten yalıtmak için özel olarak tasarlandığı duyuruldu

VTB dahil 4 bankaya yaptırım

Rusya'nın en büyük ikinci finans kuruluşu olan VTB Bank ve 20 iştirakine yaptırım uygulanacağı aktarılan açıklamada, böylece VTB'nin Amerika finansal sistemine dokunan varlıklarının dondurulacağı ve ABD'li kişilerin bunlarla işlem yapmasının yasaklanacağı kaydedildi.

Açıklamada, VTB'nin, Rus bankacılık sektörünün varlıklarının yaklaşık beşte birine sahip olduğu ve Rus finansal sistemi için sistematik olarak kritik bir önem taşıdığı aktarıldı.

Bank Otkritie, Sovcombank OJSC ve Novikombank ile 34 iştirakinin de yaptırım listesine eklendiği belirtilen açıklamada, bu finansal kurumların da Rus ekonomisinde önemli bir rol oynadığı vurgulandı.

 13 büyük Rus işletmesine yeni borç ve öz kapital kısıtlaması

Açıklamada, 25 iştiraki de dahil olmak üzere Rusya'nın en büyük bankası Sberbank'ın Amerika merkezli bankalarda muhabir hesabı açması engellenerek dolar üzerinden meydana getirilen işlemlere erişiminin kısıtlanacağı ifade edildi.

Sberbank'ın Rus bankacılık sektörünün varlıklarının ortalama üçte birine sahip olduğu belirtilen açıklamada, bankanın küresel finansal sistemle yoğun bir şekilde bağlantılı ve Rus finansal sistemi için tehlikeli sonuç öneme sahip olduğu kaydedildi.

13 büyük Rus işletmesi ve kuruluşuna yeni borç ve öz sermaye kısıtlamalarının da getirilmiş olduğu belirtilerek, bu kuruluşlar içinde Sberbank, AlfaBank, Credit Bank of Moscow, Gazprombank, Russian Agricultural Bank, Gazprom, Gazprom Neft, Transneft, Rostelecom, RusHydro, Alrosa, Sovcomflot ve Russian Railways'in olduğu açıklandı.

Hazine Bakanlığının açıklamasında, tahmini 1,4 trilyon dolarlık varlıklarıyla Rus ekonomisi için tehlikeli sonuç olan firmalar dahil bu kuruluşların, ABD pazarından para kazanamayacağı aktarıldı.

Putin'e yakın 10 şahıs yaptırım listesine eklendi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakın 10 ferdin de yaptırım listesine eklendiği belirtilen açıklamada, bu adlar arasında Rosneft Üst Yöneticisi Igor Ivanovich Sechin ile Sberbank'ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alexander Aleksandrovich Vedyakhin'in de bulunmuş olduğu kaydedildi.

Açıklamada, söz konusu yaptırım kararıyla bu kişilerin ABD'deki varlıklarının dondurulacağı ve Amerika'ye seyahat edemeyecekleri anlatım edildi.

Amerika'den Rusya'ya destek olan Belarus'a da yaptırım

Öte yandan Amerika yönetimi, Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesine destek olan Belarus'a yönelik de yaptırım kararı aldı.

Bu kapsamda, 24 şahıs ve müessese yaptırım listesine eklendi. Yaptırım listesine alınanlar arasında Belarus'un 2 önemli devlet bankası, 9 müdafaa şirketi ve diyetle bağlantılı 7 yetkili yer aldı.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda