ABD ekonomisi yüzde 1 daraldı. - Ekonomistci ABD ekonomisi yüzde 1 daraldı. - Ekonomistci
ABD ekonomisi yüzde 1 daraldı.


Bu yılın ilk çeyreğinde beklentilerin aksine küçülme yayınlayan ABD ekonomisinin, yüzde 1,1 büyümesi öngörülüyordu.
ABD ekonomisi yüzde 1 daraldı.

ABD ekonomisi, bu senenin ilk çeyreğinde beklentilerin aksine yüzde 1,4 daraldı.

Amerika Ticaret Bakanlığı, ocak-mart dönemine ait Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) öncü verilerini açıkladı. Buna nazaran, Amerika’de GSYH yılın ilk çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 1,4 azaldı.

 

Geçen sene yüzde 5,7 büyümüştü
Ülke ekonomisi, 2021’in son çeyreğinde yüzde 6,9 büyürken, toparlanmanın etkisiyle geçen sene genelinde yüzde 5,7 ile 1984’ten bu yana en kuvvetli büyümeyi kaydetmişti.

Bu dönemde ABD ekonomisindeki daralmada, özel yığın yatırımları, ihracat, federal kamu masrafları ve eyalet ile yerel kamu harcamalarındaki azalma etkili oldu.

Aynı dönemde ithalat ise artış gösterdi. Kişisel tüketim harcamaları, mesken dışı sabit yatırımlar ve mesken sabit yatırımları bu dönemde artış gösteren kalemler oldu.

Yılın ilk çeyreğinde şahsi tüketim harcamaları fiyat endeksi ise yüzde 7 arttı. Gıda ve enerji harcamalarının hesaplama dışı tutulduğu çekirdek kişisel tüketim masrafları fiyat endeksi de bu dönemde yüzde 5,2’lik artış kaydetti.

Söz konusu verinin bu zamanda yüzde 5,4 artması bekleniyordu.

Analistler, ilk çeyrekte Kovid-19 olaylarındaki artışın ekonomik faaliyeti kesintiye uğratmasının ve dış ticaret açığındaki artışın ABD ekonomisindeki daralmada etken olduğunu belirtti.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda