2022’de Çiftçiye Tarım Kredisi Veren Bankalar Hangileri? - Ekonomistci 2022’de Çiftçiye Tarım Kredisi Veren Bankalar Hangileri? - Ekonomistci
2022’de Çiftçiye Tarım Kredisi Veren Bankalar Hangileri?


2022’de Çiftçiye Tarım Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

2022 senesinde, Şekerbank, TEB Bankası, Ziraat Bankası tarım kredisi sunarak, çiftçilere ve tarım işletmesi sahiplerine makineden tohum alımı alanına kadar pek çok kategoride finansman sağlıyor. ÇKS belgesi olan bireylerin başvuru yapabileceği tarım kredileri ise 10 bin TL’den 100 bin TL ve üzeri tutarlara kadar kullandırılıyor. Çiftçilerin kullanabilecekleri en yüksek kredi limitlerinin belirlenmesinde ise çiftçilerin aylık gelir bilgileri ve krediye konu aylık taksit tutarları göz önünde bulunduruluyor. 
Şekerbank Tarım Kredisi
Şekerbank 2022 yılında çiftçilere 2 seneye varan vade imkanı ile tarım kredisi sunuyor. Çiftçilik belgesi veya çiftçi kayıt belgesi bulunan kişiler, Şekerbank’tan tarım kredisi kullanabiliyorlar. Tohum, gübre, zirai ilaç, mazot, sera örtüsü, aydınlatma ve ısıtma araçları alımlarına finansman sağlamak için Şekerbank tarım kredisi kullanılabilmektedir. Diğer yandan tarımsal işlemlere dair diğer giderlerin karşılanması amacıyla da Şekerbank tarım kredisi çekilebilir. Tarım kredisinin ne kadar limit dahilinde kullanılabileceği ise çiftçilerin aylık gelirlerine ve gelire bağlı ödeyebilecekleri aylık taksit tutarlarına göre olarak belirlenir. Kredinin taksit vadeleri, üreticilerin hasat zamanına göre gelirlerini elde edecekleri dönem içersinde olacak şekilde ayarlanır.
Ziraat Bankası Tarım Kredileri
Ziraat Bankası 2022 senesinde bitkisel üretim kredisi, güneş enerjili sulama kredisi, genç çiftçi kredisi, kadın çiftçi kredisi başlıkları altında pek çok tarım kredisi tipi sunmaktadır. ÇKS belgesi olan çiftçiler tarımsal mekanik araç, küçük ekipman, modern basınçlı sulama araçları satın alma işlemleri için Ziraat Bankasından kredi kullanabilirler. Tarım kredilerine konu olan maksimum limitler ise yine çiftçilerin aylık gelirleri ile karşılayabilecekleri aylık kredi taksitlerinin hesaplanması ardından belirlenir. 50 bin TL, 100 bin TL ve üzeri limitli tarım kredileri, şartlara uygunluk sağlanması halinde 36 ile 60 ay arasında değişen vade süreleri kapsamında kullanılabilir. 
TEB Bankası Tarım Kredisi
TEB Bankası 2022 yılında maksimum 60 ay vadeli olacak şekilde tarım kredisi sunuyor. Tarım kredisinden ÇKS belgesi sahibi çiftçiler bireysel olarak yararlanabilirken, tarım şirketleri ise işletme kredileri bazında başvurularını yapabilecekler. Her türlü tarımsal yatırımını finanse etmek isteyenler, tarım yatırım kredilerine başvuru sağlayabilecekler. Düşük faiz oranları ve üreticilerin hasat sürelerine göre ayarlanan geri ödeme alternatifleri kapsamında tarım kredisi veren TEB Bankası, krediler için üst limitleri beyan edilen gelir seviyesine göre belirler. 


Tarım Kredisi Başvuru Şartları Neler?
Tarım kredisine başvuru yapmak isteyenlerin sağlaması gereken şartlar:

 • Tarımsal faaliyette bulunulması,
 • ÇKS sistemine kayıtlı olmak,
 • Teminat gösterebilmek,
 • Geliri beyan eden belge sunabilmek,
 • Düşük kredi notuna sahip olmamak,
 • Ürün ve teminatların sigortalanmasını kabul etmek,
 • Bu koşulları sağlayanlar ilgili bankalardan tarım kredisi kullanabilirler.

Tarım Kredisi Başvuru Evrakları Neler?
Tarım kredisi başvurusunu banka şubelerinden yapmak isteyenler şu belgelere sahip olmalıdırlar.

 • ÇKS belgesi,
 • Tarımsal işletmeyi tevsik eden tapu kaydı veya kira kontratı,
 • Krediye karşılık olabilecek teminatlara dair evraklar,
 • Bilanço ile faaliyette olan işletmelerin son 3 seneye ait gelir tabloları ve bilançoları,
 • Nüfus cüzdanı aslı, fotokopisi,

Bu evraklar ile tarım kredisi sunan bankaların en yakın şubelerine ziyaret gerçekleştirilerek, tarım kredisi başvurusu yapılabilmektedir. Şubelerin kredi departmanı müşteri temsilcileri ile yapılacak görüşmede evrak teslimi ardından, tarım kredisi başvuru talep formunu doldurularak müracaat gerçekleştirilir. 
 

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda