2020 Türkiye Turizm Gelirleri Yükseldi Antalya Son Durum


Dünya'nın Turizm Örgütü 2019 yılı verilerinin yer aldığı Mayıs 2020 barometresine göre, Türkiye, dünyada en çok ziyaretçi ağırlayan 6'ncı ülke oldu. Antalya Son Durum ve Turizm Sektoru ne durumda?
2020 Türkiye Turizm Gelirleri Yükseldi Antalya Son Durum

Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), 2019 verilerinin yer aldığı Mayıs 2020 barometresini yayımladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Dünya Turizm Örgütünün Mayıs 2020 barometresinde Türkiye, yine dünyada en çok ziyaretçi ağırlayan 6’ncı ülke oldu.

Son yıllarda, Avrupa’da en çok turizm geliri elde eden ülkeler sıralamasında 6’ncı sıradaki yerini geçen yıl da koruyan Türkiye, TÜİK verilerine göre 2019’da 34,5 milyar dolar turizm geliri elde etmişti.

En çok ziyaretçi ağırlayan ülkeler sıralamasında 2018’de Avrupa’da 4, dünyada 6’ncı sıraya yükselen Türkiye’nin, Dünya Turizm Örgütünün Mayıs 2020 barometresine göre, ziyaretçi sıralamasındaki bu başarısı 2019 yılında da değişmedi.

Turizm gelirlerinde ise 2018’e göre, Avrupa’daki sıralaması aynı kalan Türkiye, 2019 dünya sıralamasında 15’inci sıradan 13’üncülüğe yükseldi.

Peki Antalya Turizm Son Durum Ne?

 

ATSO Başkanı Davut Çetin, coronavirus (COVID-19) salgını sonrasında Antalya turizminin içinde bulunduğu durumu değerlendirdi.

Dünya Gazetesi’nin köşe yazarlarından Osman Arolat, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin ile coronavirus krizi sonrasında Antalya turizminin içerisinde bulunduğu durumu değerlendirdi.

Dünya Gazetesi’nin köşe yazarlarından Osman Arolat, “Antalya’da COVID-19 Günleri” başlıklı bugünkü köşe yazısında ATSO Başkanı Davut Çetin’in Antalya turizminin içerisinde bulunduğu duruma yönelik yaptığı değerlendirmelere yer verdi.

Osman Arolat, ATSO Başkanı Çetin’e “Ülkemize gelen turistin üçte birinin ağırlandığı Antalya ekonomisi salgın günlerinde ne yapıyor?” sorusunu yöneltti.

ATSO Başkanı Davut Çetin’in Antalya turizmine yönelik değerlendirmeleri şu şekilde:

“TURİZM SEZONUNUN NE OLACAĞI BELLİ DEĞİL”

“Otellerin çoğu kapalı, çünkü 2020 turizm sezonunun ne olacağı belli değil.

Sektör temsilcileri Oda olarak bize geçen yıl 16 milyon olan turist sayısının bu yıl 1.5 milyon turiste kadar düşebileceğini belirtiyor.

Turizmde sayısı 600-700 bin olan istihdamın 300 bininin sorunlu olduğu görülüyor.

Turizmde havayolu taşımacılığı destekleri THY dışında kalan şirketlere de verilmeli, bu da onların ekonomiye aktif katkılarını sağlar.

Asıl kaygımız turizmin çok fazla sektör üstünde etkileyici olması. Hükümetten istihdam, finansman desteklerini artırmasını bekliyoruz. Destekler iyi ama yeterli değil. Ayrıca desteklerin şirketlere aktarılmasında da sorunlar var.

Antalya’da sanayi sektörü ya ihracat ya da turizm sektörüne dönük üretim yapıyor. Sanayi malı ihracatımız mart ayında bile yüzde 14 gerileme kaydetti.”

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda