Kur korumalı hesaplarda biriken para açıklandı. - Ekonomistci Kur korumalı hesaplarda biriken para açıklandı. - Ekonomistci
Kur korumalı hesaplarda biriken para açıklandı.


Tüzel kişilerin döviz ve altın varlıklarının TL mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümünün desteklenmesine ilişkin düzenleme de 11 Ocak itibarıyla yürürlüğe girdi.
Kur korumalı hesaplarda biriken para açıklandı.

Türk lirası (TL) kur korumalı mevduat ve katılma fonu hesaplarında 60 günde 193 milyar lirası Hazine ve Maliye Bakanlığı, 259 milyar lirası Merkez Bankası destekli olmak suretiyle toplam 452 milyar lira bakiyeye ulaşıldı.

AA’nın haberine göre 21 Aralık’ta yurt içi yerleşik gerçek kişilerin döviz tevdiat hesaplarının ve döviz cinsinden katılım fonlarının Türk lirası vadeli mevduat ve katılma hesaplarına dönüşmesi halinde mevduat ve katılım fonu sahiplerine sağlanacak desteğe ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Tüzel kişilerin döviz ve altın varlıklarının TL mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümünün desteklenmesine ilişik düzenleme de 11 Ocak itibarıyla yürürlüğe girdi.

Döviz tevdiat hesapları ile altın hesaplarından TL vadeli mevduata dönüşümün desteklenmesi düzenlemeleri hayata geçirilirken bu kapsamda dönüşen mevduat ve katılım hesabı fiyatları mecbur karşılıktan muaf kapıldı. Tüzel kişilerin de TL vadeli hesaplara dönüşüm sağlaması halinde belli koşullarda bu mevduatların kredilerde teminat sayılması yönünde düzenlemeye gidildi.

Kur korumalı hesaplar ve dönüşüm meydana getirilen hesaplar üstünde stopaj payı sıfırlanırken döviz kurundaki oynaklık sebebiyle fiyatlamada zorluk yaşayan ihracatçı ve ithalatçı firmalara yönelik döviz satım ihaleleri düzenlenmeye başlandı.


Söz konusu kur korumalı mevduat ve katılma fonu hesaplarında 2 aylık kısa zaman içinde 193 milyar lirası Hazine destekli, 259 milyar lirası Merkez Bankası destekli olmak üzere bankacılık sektöründe toplam 452 milyar lira kur korumalı mevduat/katılma fonu bakiyesi oluştu.
733 bini reel ve 24 bini tüzel şahıs olmak üzere kur korumalı mevduat ve katılma fonu hesapları toplamda 757 bin alan kişi sayısına ulaştı.


Döviz tevdiat hesaplarından Türk lirasına dönüşte 72 milyar lirası gerçek kişi, 188 milyar lirası tüzel şahıs hesapları olmak üzere toplamda 260 milyar liralık bakiye oluştu. Toplam bakiye içindeki payı ise yüzde 57 seviyesinde gerçekleşti.
Gerçek kişiler vadede 3 ayı, tüzel kişiler ise 6 ayı tercih etti
Söz konusu TL korumalı hesaplarda ağırlıklı olarak reel kişiler 3 aylık vadeyi seçti. Bu vadedeki hesaplar, 224 milyar lira ile toplam hesap bakiyesinin yüzde 50’si seviyesinde gerçekleşti.
Tüzel kişilerin ağırlıklı vade tercihi ise 6 ay oldu. Bu vadedeki hesap bakiyesi 176 milyar lira ile toplam bakiyenin yüzde 39’unu oluşturdu.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda